باتیک هنری قدیمی و ۵۰۰ساله در آذربایجان شرقی و شهرستان اسکو

جدیدترین محصولات

«باتیک» هنری قدیمی و ۵۰۰ساله در آذربایجان شرقی و شهرستان اسکو است که متاسفانه درحال فراموشی بوده و دیگر خبری از جوانان باتیک‌کار نیست و بیشتر هنرمندان این عرصه نیز در قید حیات نیستند.
هنرهایی همچون باتیک، ورنی بافی، سفال و سرامیک خاک سفید، حکاکی روی نقره، ممقان دوزی، ساخت و سازهای سنتی و البسه محلی از جمله رشته‌های بومی و هنرهای مخصوص آذربایجان شرقی هستند که شاید نمونه آن در نقاط دیگر کشور کمتر دیده می‌شود.
چاپ باتیک یکی از همین هنرهایی است که بیشتر به آن توجه نشده و درحال فراموشی است. باتیک یکی از روش‌های چاپ بر روی پارچه است که در کشورهای آسیایی و به خصوص در ایران، اندونزی، تایلند و هند از قدیم کاربرد داشته‌ و هم‌اکنون نیز شهرستان اسکو به قطب‌ اصلی این هنر در کشور تبدیل شده است.
باتیک
نام هنر: باتیک
قدمت: بیش از ۵۰۰ سال
شهر زادگاه هنر: اسکو
معرفی کوتاه هنر: در چاپ کلاقه‌ای یا باتیک، نقش و نگار روی پارچه‌های ابریشم با استفاده از مواد کاملا طبیعی و توسط هنرمندان این عرصه چاپ می‌شود و نقوش چاپی پارچه کلاقه‌ای متنوع‌تراست و رنگ‌آمیزی مختلفی دارد.
بیشترین کاربری: روسری و شال
هنرمندان به نام این عرصه: حسین گنجینه
وضعیت فعلی این هنر در استان: درحال فراموشی
علل رکود و مهم‌ترین چالش‌های پیش روی احیا: حمایت نکردن از هنرمندان، مشکل تامین مصالح مورد نیاز، فراموش شدن هنرهای بومی و قدیمی منطقه و صادرات چمدانی این صنایع دستی
ارائه راهکارهای حفظ و احیاء: شناساندن هنر باتیک، برگزاری نمایشگاه‌های فروش محصولات و همچنین حمایت از هنرمندان این عرصه
ثبت ملی باتیک اسکو در سال ۹۱
اسکو با بیش از ۱۰۰هزار نفر جمعیت یکی از شهرستان‌های بزرگ آذربایجان شرقی است که هنر چاپ کلاقه‌ای یا باتیک آن از مهم‌ترین صنایع دستی و هنرهای این شهرستان به شمار می‌رود که در سال ۹۱ به ثبت ملی رسیده ولی متاسفانه این ثبت ملی نیز برای نجات این هنر کارساز نشده است.
چاپ باتیک در اسکو روی شال و روسری انجام می‌شود که با همه این تفاسیر و بی‌توجهی‌هایی که درحق این هنر انجام می‌شود ولی هنوز باتیک در بین مردم اسکو رواج دارد.
در واقع باتیک، یکی از انواع چاپ سنتی است که به وسیله ماده‌ای مقاوم، متشکل از سقز، موم و پارافین روی پارچه ابریشم انجام می‌شود و هنرمندان آن با موادی طبیعی آثاری نفیس و زیبا خلق می‌کنند.
چاپ باتیک در بدو ورود به کشورمان به رنگ سفید و زمینه مشکی انجام می‌شد که پس از مدتی، رنگ قرمز را با رنگ سفید به کار بردند و به صورت خال‌هایی بر زمینه سیاه یا سرمه‌ای شکل گرفت که این نقش و نگار «سفید فلفلی» نام گرفت و بر روی کرباس و یا قاب‌های چوبی انجام ‌شد.
گفتنی است که از دوره صفویه، چاپ روی پارچه ابریشم به روش باتیک در اسکو، کهنو و باویل آذربایجان شرقی، رونق فراوان یافته و هنرمندان زیادی وارد این عرصه شدند و آثاری زیبا آفریدند.
باتیک
باتیک